W działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Wrocławskiej można wydzielić następujące okresy:
1945 – 1946 – utworzenie pierwszej organizacji związkowej,
1946 – 1950 – rozwój wspólnej organizacji związkowej ZNP Uniwersytetu i Politechniki,
1950 – 1980 – uczelniana organizacja ZNP – jedynym związkiem zawodowym Uczelni,
1980 – 1981 – odnowa i kontynuacja 75-letnich tradycji ZNP w nowych warunkach,
od 1983 – działalność ZNP w Politechnice Wrocławskiej, jako samodzielnego związku zawodowego o odrębnej osobowości prawnej.
Pierwsza organizacja związkowa Uniwersytetu i Politechniki (1945-1946)
Pierwsza organizacja związkowa przy Uniwersytecie i Politechnice została utworzona już w październiku 1945 roku, jako oddział Związku Zawodowego Pracowników Szkół Wyższych i Instytucji Naukowych. Pierwszym prezesem te go Związku był Henryk Starzyk, a sekretarzem – Maria Bryłkowa.
Związek powstał z inicjatywy grupy osób odczuwających konieczność zabezpieczenia interesów socjalnych pracowników przed niekontrolowanym rozdziałem świadczeń w naturze przez Intendenturę (komórkę organizacyjną administracji Uczelni, zajmującą się sprawami socjalnymi pracowników). Świadczenia te stanowiły wtedy istotną część wynagrodzenia za pracę.
Wspólna organizacja związkowa ZNP Uniwersytetu i Politechniki (1946-1950)
W II połowie 1946 roku oddział Związku Zawodowego Pracowników Szkół Wyższych i Instytucji Naukowych przekształcił się w Sekcję Miejscową Szkół Wyższych i Instytucji Naukowych ZNP. Umożliwiła to uchwała z sierpnia 1946 roku przekształcająca ZNP w związek zrzeszający wszystkich pracowników Uczelni. Pierwszym prezesem Sekcji został Henryk Starzyk.
Organizację związkową przy Uniwersytecie i Politechnice przekształcono wkrótce w Koło Miejscowe ZNP. Pierwszy Zarząd tego Koła ukonstytuował się 29 stycznia 1947 roku, a kolejnymi prezesami Koła Miejscowego byli: Tadeusz Olbrycht (1947), Józef Fiema (1947/48), Lesław Adam (1948/49).
Dominującą problematyką w działalności związkowej w pierwszym okresie były sprawy socjalno-bytowe, głównie rozdzielnictwo różnego rodzaju artykułów i świadczeń w naturze, pomoc w uzyskiwaniu mieszkań kwaterunkowych, rozdział miejsc w hotelach pracowniczych, organizowanie kiosków żywnościowych i punktów usługowych (szewski, krawiecki).
W latach 1947-1949 organizacja związkowa rozszerzyła działalność o rozdział miejsc wczasowych, otrzymywanych z Okręgowej Komisji Związków Zawodowych, pozyskiwanie własnych domów wypoczynkowych i organizowanie w nich turnusów wczasowych, organizowanie imprez kulturalnych i rozrywkowych oraz rozprowadzanie biletów na takie imprezy. Po utworzeniu w 1948 roku Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej istotnym elementem działalności ZNP stało się także udzielanie zapomóg i pożyczek.
Lata 1950-1980 – uczelniana organizacja ZNP jedynym związkiem zawodowym w Uczelni
W marcu 1950 roku została wydzielona samodzielna zakładowa organizacja związkowa, obejmująca wyłącznie pracowników Politechniki, posiadająca uprawnienia Zarządu Oddziału. Pierwszym prezesem Rady Miejscowej został Tadeusz Lewicki. Rada Miejscowa ZNP Politechniki szybko poszerzała zakres działalności związkowej o nowe inicjatywy, mające na celu doskonalenie warunków pracy naukowej i dydaktycznej. Z inicjatywy lub przy współudziale ZNP utworzono w Uczelni ośrodek fotokopii i mikrofilmu, założono przy Bibliotece kartoteki naukowych czasopism, będących w posiadaniu bibliotek uczelnianych i instytutowych. ZNP współdziałał także w doskonaleniu młodej kadry naukowej, organizując lektoraty z języków obcych, kursy dla doktorantów, różnego rodzaju konkursy itp. ZNP był współgospodarzem Uczelni, co wielokrotnie podkreślał w swoich wypowiedziach rektor Politechniki z lat 1960-1969 prof. Zygmunt Szparkowski.
Bardzo ważnym czynnikiem szybkiego rozwijania się zakresu działalności związkowej, szczególnie w pierwszym 10-leciu jej istnienia, były inicjatywy i emocjonalne społeczne zaangażowanie się wielu członków Związku w jego prace, często kosztem spraw osobistych.
Rosła liczba członków ZNP – od 170 osób (40% ogółu pracowników) w 1950 roku do 2 975 (93%) w 1970 roku i 6 920 (90%) w marcu 1980 roku.
Wraz ze wzrostem liczby członków i poszerzaniem się zakresu działalności organizacji związkowej nastąpiła rozbudowa struktury Związku. Znalazło to wyraz w utworzeniu w 1954 roku ognisk związkowych (z reprezentującymi je radami oddziałowymi), związanych z poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi Uczelni, a także komisji problemowych, początkowo jednoosobowych, a od 1967 roku zespołowych. W okresie najintensywniejszej działalności liczba tych komisji wzrosła do 13. Były to komisje: Administracyjno-Gospodarcza, ds. Kobiet, Ekonomiczna i Obrony Prawnej, Inwestycyjna, Kulturalno-Oświatowa, Mieszkaniowa, Naukowo-Dydaktyczna, Ochrony Pracy, Racjonalizacji i Współpracy z Przemysłem, Socjalna, Turystyki i Sportu, Wczasów oraz Współpracy z Zagranicą.
Znacznie zwiększyła się także liczebność Rady Miejscowej. Powstały nowe agendy zarządu Związku, takie jak: Komitet Stołówkowy, Komitet Przedszkola, Rada Klubu i Fundusz Pomocy Koleżeńskiej.
W 1954 roku ustaliła się struktura zarządu uczelnianej organizacji związkowej: Prezydium Zarządu (prezes, wiceprezesi, sekretarze), Rada Miejscowa (od 1963 roku – Rada Zakładowa), w skład, której, oprócz członków Prezydium, wchodzili przewodniczący komisji problemowych i Plenum Rady Miejscowej, składające się z Rady Miejscowej poszerzonej o przewodniczących rad oddziałowych. Organami organizacji związkowej były także Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński.
Prezes flM brał udział w posiedzeniach Senatu i Komisji Uczelnianych, na których rozpatrywane były takie żywotne sprawy pracowników, jak: przyznawanie nagród, odznaczeń, rotacja nauczycieli akademickich itp. Przewodniczący Rad Oddziałowych brali udział w posiedzeniach rad dydaktyczno-wychowawczych wydziałów oraz rad naukowo-dydaktycznych instytutów.
Prezesi Rady Miejscowej (do 1963 r.) i Rady Zakładowej ZNP (1963-1981)
1950 – 1951 – Tadeusz Lewicki
1951 – 1952 – Antoni Zieliński
1952 – 1953 – Józef Tarnawski (Twerdochleb)
1954 – 1955 – Mieczysław Teisseyre
1955 – 1956 – Marek Zakrzewski
1956 – 1957 – Zygmunt Szafran
1957 – 1958 – Zbigniew Wojnarowicz
1958 – 1965 – Anatol Szpakowicz
1965 – 1969 – Alfred Dziendziel
1969 – 1972 – Eugeniusz Wnuczak
1972 – 1976 – Henryk Żebrowski
1976 – 1980 – Tomasz Palewski
1980 – p. o. Aleksander Bielecki
1981 – Edward Achtelik
W roku 1967 ZNP powołał do życia Koło Emerytów i Rencistów, które wówczas liczyło 150 członków, a w roku 1980 już około 800.
Najstarszą agendą Zarządu była Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa. Jej początki sięgają 1948 roku, a samodzielną działalność w Politechnice PKZP rozpoczęła w 1950 roku. Kolejnymi przewodniczącymi PKZP byli: Zygmunt Vrabetz, Marek Zakrzewski, Jerzy Tęsiorowski, Roman Jaworski, Wojciech Kordecki i Bronisław Majchrzak. Dynamiczny rozwój Kasy nastąpił od 1961 roku, kiedy to podwyższono składki członkowskie. Do 1963 roku Kasa przyznawała również bezzwrotne zapomogi związkowe ZNP pracownikom, rencistom, emerytom, wdowom oraz sierotom po pracownikach, osobom samotnie wychowującym dzieci. Przyznawano je w wypadkach losowych oraz osobom znajdującym się w trudnych warunkach materialnych.
W 1970 roku została wprowadzona nowa forma ubezpieczenia pracowników i ich rodzin: Fundusz Pomocy Koleżeńskiej, tworzony ze składek zadeklarowanych przez jego członków, udzielający pomocy finansowej w wypadkach losowych.
Z inicjatywy Związku, w 1960 roku, przy Radzie Zakładowej rozpoczęła działalność Ajencja PKO. Cieszyła się ona tak dużym zainteresowaniem wśród pracowników, że w 1974 roku rozszerzono jej działalność o usługi pocztowe, doprowadzając do powstania placówki pocztowej. Głównym zadaniem powołanej Agencji PKO miało być zakładanie i prowadzenie książeczek mieszkaniowych dla pracowników i studentów.
Do 1961 roku działalność organizacji związkowej była finansowana głównie ze składek członkowskich. Przychody budżetowe tworzone były z 60% składek członkowskich (pracowników), 100% składek emerytów i rencistów oraz dotacji ZG ZNP na zasiłki statutowe, a budżet był zatwierdzany przez Zarząd Okręgu.
Wobec rosnącej liczby pracowników Uczelni bardzo ważną sferą działalności Związku było zaspokajanie ich potrzeb socjalnych i bytowych, a więc organizowanie wczasów, kolonii, opieki zdrowotnej, a także troska o stołówki i kluby.
W latach 1950-1957 rola RZ ograniczała się do rozdziału wczasów, otrzymywanych z FWP i przyznanych przez Zarząd Okręgu. Liczba miejsc wczasowych wynosiła 120-150 rocznie i nie zaspokajała potrzeb pracowników Uczelni.
Od 1955 roku, oprócz niewielkich kwot z dotacji budżetowej, Uczelnia mogła przeznaczać na cele socjalne 20% nadwyżki bilansowej z działalności gospodarczej własnych gospodarstw pomocniczych. Były to znaczne kwoty, które umożliwiły w następnych latach pozyskanie przez Uczelnię własnych domów wczasowych i ośrodków kolonijnych (dla ok. tysiąca osób rocznie), co przyczyniło się do rozwoju wczasów pracowniczych i kolonii letnich.
Decydujące znaczenie miała tutaj inicjatywa Zarządu ZNP i członków Związku, którzy społecznie wyszukiwali możliwe do przejęcia obiekty wypoczynkowe, opracowywali projekty modernizacji i przebudowy ośrodków wczasowych oraz ich wyposażenia, kontrolowali w sezonie stan obiektów i obsługę wczasowiczów. Ograniczenia etatowe i płacowe Uczelni uniemożliwiały opłacanie obsługi ośrodków wczasowych. Dla zapewnienia rozwoju działalności ośrodków socjalnych i wczasowych, mimo tych ograniczeń, ZNP przejął w 1961 roku bezpośrednie zarządzanie tymi ośrodkami. Zadania te realizowali działacze ZNP pracujący społecznie, obsługa tych ośrodków była natomiast opłacana przez Radę Zakładową z dotacji, przyznawanej corocznie przez rektora, z zysku wypracowanego przez gospodarstwa pomocnicze. Stan taki trwał do roku 1968
Dzięki kilkuletnim staraniom i działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego, Uczelnia pozyskała i zmodernizowała następujące ośrodki wczasowe i kolonijne: „Limba” w Karpaczu (od 1960 roku), w Ustce (od 1957 roku), „Radość” w Szklarskiej Porębie (od 1971 roku), w Chmielnie nad jeziorem Kłodno (od 1973 roku), w Międzygórzu (od 1973 roku), w Karłowie k. Kudowy (od 1971 roku), ośrodek kolonijny w Zapuście (od 1975 roku), ośrodek kolonijny w Komar- nie (w użytkowaniu Politechniki w latach 1956 – 1968. Dzięki temu niemal dwukrotnie wzrosła liczba pracowników i członków ich rodzin (do ok. 1600) oraz dzieci (ok. 360), którzy mogli skorzystać z pobytów wczasowych i kolonijnych w obiektach Uczelni. Organizowano także wycieczki rekreacyjne oraz turystyczno- krajoznawcze wyjazdy krajowe i zagraniczne.
ZNP administrował ośrodkami wczasowymi do 1973 roku. Po zlikwidowaniu niektórych ograniczeń w limitowaniu etatów i funduszu płac, Uczelnia powołała Pion Socjalny, który przejął administrowanie ośrodkami wczasowymi i kolonijnymi, klubami i bufetami, a także opiekę nad przedszkolem i stołówką oraz przychodnią zdrowia.
ZNP rozwijał kontakty z organizacjami związkowymi Uczelni i zagranicznych instytucji naukowych: Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (od 1964 roku), Wyższej Szkoły Chemiczno-Technologicznej w Pradze (od 1965 roku), Akademii Nauk w Pradze (od 1979 roku), Instytutu Fizyki Ciała Stałego w Pradze (od 1975), Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie (od 1975 roku), Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Pecs (1975 roku), Wyższej Szkoły Łączności w Gyór (od 1978 roku), Instytutu Chemiczno-Technologicznego im. Mendelejewa w Moskwie (od 1970 roku) oraz z Domem Nauczyciela w Berlinie (od 1979 roku), instytucją oświatową podległą burmistrzowi Berlina. Dzięki temu pracownicy Politechniki mieli możliwość korzystania z wczasów, wyjazdów turystycznych i kolonii w ramach wymiany bezdewizowej. W tym okresie była to jedyna możliwość wyjazdu na wczasy zagraniczne, gdyż na indywidualne wyjazdy należało mieć trudne do uzyskania zaproszenie, wizę oraz przydział dewiz.
Ważną dziedziną działalności Rady Zakładowej, szczególnie w latach 50. i 60., była pomoc w uzyskiwaniu przez pracowników mieszkań z tzw. kwaterunku.
Do 1973 roku Rada Zakładowa sprawowała bezpośrednią opiekę nad stołówką pracowniczą poprzez Komitet Stołówkowy, będący jej agendą. W 1965 roku Rada Zakładowa zorganizowała dla pracowników pierwszy ogród działkowy przy ul. Chełmońskiego.
Rada Zakładowa organizowała działalność kulturalną pracowników w klubach pracowniczych, którymi do 1973 roku bezpośrednio zarządzała. Organizowano spotkania z literatami, aktorami oraz wystawy prac artystów malarzy i grafików. Corocznie organizowano bale sylwestrowe, które miały dobrą opinię w środowisku wrocławskim, zabawy karnawałowe oraz imprezy z okazji Dnia Nauczyciela.
Rada Zakładowa propagowała i upowszechniała wśród pracowników także turystykę i sport. Organizowano wycieczki, niedzielne wyjazdy rekreacyjne, związkowe turnieje sportowe, kupowano sprzęt sportowy oraz współorganizowano i partycypowano w kosztach zawodów środowiskowych.
Dużą wagę przywiązywały Rada Zakładowa i kierownictwo Politechniki do spraw opieki nad dziećmi (kolonie i przedszkola). Początkowo akcja kolonijna ograniczała się do wydawania przez RZ skierowań na kolonie organizowane przez Wydział Oświaty Miejskiej Rady Narodowej. Już jednak od 1956 roku organizowano kolonie we własnych ośrodkach Politechniki, a następnie także w obcych ośrodkach w ramach wymiany miejsc kolonijnych. Oprócz kolonii organizowano obozy stacjonarne i wędrowne dla młodzieży. Rada Zakładowa organizowała dla dzieci także kółka: baletowe, sportowe, narciarskie i szkółki łyżwiarskie oraz coroczne imprezy w Dniu Dziecka i tradycyjne „choinki”. Osiągnięciem Rady Zakładowej było także zorganizowanie w 1956 roku własnego uczelnianego przedszkola.
Do roku 1968 działalność ZNP koncentrowała się przede wszystkim na sprawach socjalnych i bytowych. Od 1968 roku daje się zauważyć zdecydowany wzrost aktywności w obronie praw pracowniczych. Występowano z postulatami dotyczącymi wszystkich nauczycieli akademickich, a także w sprawach indywidualnych, zarówno do władz Uczelni, jak i do wyższych instancji związkowych i władz państwowych. Wystąpienia te dotyczyły: reformy systemu płacowego, uregulowania sprawy dodatków za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, dodatków za wysługę lat, prawa do zachowania zniżki PKP po przejściu na emeryturę, usprawnienia rozdziału i zwiększenia liczby przydzielanych centralnie skierowań na wczasy i do sanatoriów. Związek zatrudniał radcę prawnego, który udzielał pomocy prawnej pracownikom (nie tylko w sprawach związanych ze stosunkiem pracy).
Dzięki aktywnemu udziałowi członków Rady Zakładowej w komisjach różnych szczebli, ZNP miał wpływ na uregulowania zawarte w Karcie Nauczyciela, która ówcześnie wprowadzała wiele bardzo korzystnych, także dla nauczycieli akademickich, postanowień.
Lata 1976-1980 to okres szczególny w historii organizacji ZNP. Znaczna część tego okresu przypada na lata, w których organizacja związkowa zajmowała dominującą pozycję w działalności socjalnej, a jednocześnie miała niewiele do powiedzenia w sprawach tak ważnych, jak prawa pracowników, układy zbiorowe, demokratyzacja życia publicznego. Systematycznie następowało jednak poszerzenie zainteresowania organizacji sprawami ogólnouczelnianymi i praw pracowniczych. W miarę pogarszania się sytuacji materialnej pracowników, żądano zmian głównie ekonomicznych, zwiększenia demokracji itp. W wystąpieniach delegatów na sprawozdawczo-wyborczej konferencji ZNP na Uczelni w marcu 1980 roku te sprawy i problemy dominowały.
Okres ten zakończył się w sierpniu 1980 roku ogólnopolskimi strajkami i powstaniem „Solidarności”.
Odnowa i kontynuacja 75-letnich tradycji ZNP (1980-1982).
We wrześniu 1980 roku liczni pracownicy Uczelni zaczęli wypisywać się z ZNP. Pod koniec 1980 roku liczba członków ZNP, łącznie z emerytowanymi pracownikami, spadła do 1350.
Część działaczy ZNP uznało jednak, że zmiany demokratyczne są możliwe do osiągnięcia poprzez zreformowanie ZNP i odwołanie się do jej 75-letnich chlubnych i postępowych tradycji.
Aby ułatwić proces demokratycznych przemian w uczelnianej organizacji związkowej ZNP, niektórzy członkowie Prezydium Rady Zakładowej, w tym także prezes Rady Zakładowej, złożyli swoje mandaty.
Rada Zakładowa uznała za konieczne, w związku z radykalnymi zmianami wewnątrzorganizacyjnymi, zwołanie nadzwyczajnej sprawozdawczo-wyborczej Konferencji Delegatów, poprzedzonej wyborem nowych delegatów we wszystkich ogniwach związkowych. Na konferencji, która odbyła się w dwóch terminach – 16 stycznia i 20 lutego 1981 roku, po raz pierwszy wybierano w wyborach bezpośrednich prezesa Rady Zakładowej. Został nim Edward Achtelik, członek Związku, który dotychczas nie pełnił żadnych funkcji we władzach i instancjach związkowych.
Konferencja Delegatów uznała za moralny obowiązek wszystkich członków ZNP uczestniczenie w procesie odnowy i demokratyzacji życia społeczno-politycznego w naszym państwie, w usuwaniu niedomagań i błędów w działalności uczelnianej organizacji związkowej ZNP i uczynieniu jej samorządną i niezależną od administracji państwowej i organizacji politycznych.
Uczestnicy konferencji uznali za główne zadanie Rady Zakładowej należyte reprezentowanie interesów prawnych, ekonomicznych i socjalnych pracowników Uczelni (w szczególności członków ZNP), a także dążenie do poprawy sytuacji materialnej nauczycieli akademickich i pozostałych pracowników szkolnictwa wyższego. Żądano przyspieszenia prac nad nowymi ustawami o związkach zawodowych i cenzurze oraz swobodnego dostępu do środków masowego przekazu.
W 1980 roku nastąpiły także zmiany we władzach krajowych ZNP. Utworzono Związek Nauczycielstwa Polskiego Pracowników Szkół Wyższych i Instytucji Naukowych, który w 1981 r. przyjął nazwę Związek Nauczycielstwa Polskiego – Nauka. ZNP był w 1981 r. odrębną ogólnokrajową centralą związkową, nieuczestniczącą w działalności centrali związków branżowych.
W styczniu 1981 roku Rada Zakładowa wyraziła zgodę na przekształcenie dotychczasowych agend ZNP: Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej i Funduszu Pomocy Koleżeńskiej, w samorządne organizacje pracownicze, aby ich członkami mogli być pracownicy Uczelni, niezależnie od przynależności związkowej.
Związek uczestniczył we wdrażaniu nowych taryfikatorów płacowych dla wszystkich grup pracowników oraz postulował niezbędne zmiany w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która dla pracowników Uczelni ustalała uprawnienia zawarte dotychczas w. Karcie Nauczyciela.
Prezydium Rady Zakładowej dążyło także do wypracowania nowych zasad współdziałania z kierownictwem, opartych na niezależności ZNP od administracji Uczelni, sformułowanych w nowym porozumieniu o współdziałaniu. Dążenia te kontynuowano po wyborach nowego kierownictwa Uczelni we wrześniu 1981 roku. Do końca 1981 roku nie doszło jednak do podpisania porozumienia z nowym rektorem.
Wspólnie z kierownictwem Uczelni i KZ NSZZ „Solidarność” w kwietniu 1981 roku ustalono zasady działania komisji socjalnych i podejmowania decyzji w sprawach dotyczących podziału funduszów socjalnego i mieszkaniowego oraz przyznawania świadczeń socjalnych. Powołano Samorządne Komisje Pracownicze, do których obydwa związki zawodowe delegowały swoich członków.
W 1981 roku związki zawodowe w krajach socjalistycznych, z wyjątkiem Węgier, wyrażały zgodę na zawieranie umów o wymianie wczasowej jedynie z ZNP. ZNP zapewniało pracownikom Uczelni, niezależnie od ich przynależności związkowej, korzystanie z zagranicznych miejsc wczasowo-turystycznych, uzyskiwanych w ramach zagranicznej wymiany wczasowej, którą Rada Zakładowa kontynuowała, intensyfikując i rozszerzając jej zakres w nowych warunkach.
W październiku 1981 roku, mimo rezygnacji przez nowe kierownictwo Uczelni z tradycyjnych, ogólnouczelnianych obchodów Dnia Nauczyciela, Rada Zakładowa zorganizowała uroczyste spotkanie związkowe, na którym uhonorowano działaczy ZNP Złotymi Odznakami ZNP oraz nagrodami i dyplomami.
Stan wojenny i rozwiązanie związków zawodowych
Dalszą działalność uczelnianej organizacji związkowej ZNP przerwało ogłoszenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i zadekretowane następnie rozwiązanie wszystkich związków zawodowych w Polsce. Majątek ZNP został zabezpieczony przez rektora Uczelni. Pomieszczenia Związku zostały zaplombowane i stały się niedostępne.
Członkowie ZNP nie akceptowali faktu rozwiązania przez władze państwowe ich Związku, uważali decyzję władz za bezzasadną i postanowili kontynuować działalność na rzecz obrony interesów pracowników Uczelni w formach możliwych do zaakceptowania przez władze stanu wojennego.
Na wniosek prezesa Rady Zakładowej ZNP, poparty przez KU PZPR, rektor zarządzeniem z 12 stycznia 1982 roku utworzył Radę ds. Pracowniczych, jako społeczny organ doradczy rektora, mający służyć zapewnieniu prawidłowego kierowania sprawami pracowniczymi i socjalnymi pracowników Uczelni. Zawieszony ZNP był w Radzie reprezentowany przez prezesa RZ.
Radzie ds. Pracowniczych podporządkowano komisje ds.: Konkursów na Stanowiska Kierownicze, Wynagrodzeń i Nagród, Mieszkaniowych, Socjalnych (wraz z 8 podkomisjami) oraz komisje ds. pracowniczych przy jednostkach organizacyjnych Uczelni, które przejęły kompetencje i uprawnienia dotychczas działających komisji osobowych.
Rada i jej komisje wypowiadały się we wszystkich sprawach pracowniczych należących do uprawnień zawieszonych związków zawodowych oraz – w imieniu rektora – podejmowały decyzje w sprawach dotyczących funduszu socjalnego i mieszkaniowego, a także przyznawania pracownikom świadczeń z tych funduszy. Komisja ds. Socjalnych Rady uczestniczyła w rozdziale wśród najbiedniejszych pracowników pomocy zagranicznej, docierającej na Uczelnię. Za jedno z ważniejszych osiągnięć Rady można uznać kontynuację – w okresie stanu wojennego – zagranicznej wymiany wczasowej dla pracowników Uczelni oraz zapewnienie pracownikom możliwości uzyskiwania zezwoleń władz paszportowych na turystyczne wyjazdy zagraniczne.
W Radzie i w komisjach Rady działało społecznie łącznie ok. 280 pracowników Uczelni, w tym 60% to członkowie ZNP.
Rada Pracownicza wraz z komisjami działała do czasu ponownego zorganizowania się ZNP na Uczelni.
Uczelniana organizacja ZNP w latach 1983-1995
Po zawieszeniu stanu wojennego i wejściu w życie pod koniec 1982 roku nowej ustawy o związkach zawodowych, grupa pracowników, rekrutująca się głównie z członków ZNP, przystąpiła do ponownego utworzenia organizacji związkowej ZNP w Uczelni. Powołano Komitet Założycielski w składzie: Edward Achtelik, Janusz Barczyński, Waldemar Bukowski, Tadeusz Chrzan, Stanisław Gładysz, Ireneusz Maj, Małgorzata Michalewska, Józef Smulkowski, Walter Wojciechowski, Zygmunt Wręczycki, Józef Zieliński. Przewodniczącym Komitetu Założycielskiego został S. Gładysz.
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Wrocławskiej, jako samodzielny związek zawodowy o odrębnej osobowości prawnej, został zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki 28 stycznia 1983 r. Kolejnymi prezesami samodzielnego ZNP w Politechnice Wrocławskiej byli: Edward Achtelik (1983-1989), Borys Storch (1989-1991), a od 1991 roku Małgorzata Michalewska.
W czerwcu 1983 roku ZNP w PWr. wraz z 67 innymi związkami z wyższych uczelni i instytucji naukowych w Polsce utworzyły Federację ZNP Szkół Wyższych i Nauki, która weszła w 1985 roku w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Federacja wystąpiła z OPZZ w 1989 roku, a w czerwcu 1994 roku ponownie do niej przystąpiła.
Liczba członków zmieniała się od 414 w 1983 r. do 814 w 1994 r. Najwięcej, bo 1258 osób, należało do ZNP w 1988 roku. Znaczna zmiana liczby członków w 1989 roku była spowodowana likwidacją Zakładu „Hydromech” w Kowarach (350 osób) oraz części Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego w Jeleniej Górze. ZNP w Politechnice Wrocławskiej zrzesza obecnie przeszło 13% pracowników Uczelni. Najstarszym jej członkiem jest 99-letni prof. Adam Cybulski.
Strukturę organizacyjną ZNP w Politechnice Wrocławskiej tworzą statutowe organy ZNP: Rada Zakładowa, Komisja Rewizyjna oraz Sąd Koleżeński, a także 41 organizacji oddziałowych i Sekcja Emerytów i Rencistów, zrzeszająca 207 członków ZNP. Działalność statutową Związek realizuje także w komisjach problemowych Rady Zakładowej.
Rok 1985 był rokiem jubileuszowym dla Związku Nauczycielstwa Polskiego, obchodzącego 80-lecie działalności. Jubileusz ten zbiegł się z rocznicą 40-lecia Politechniki Wrocławskiej oraz 40-leciem działalności ZNP w Uczelni. ZNP w Politechnice Wrocławskiej wybił z tej okazji medal pamiątkowy, który otrzymało 97 osób i instytucji. Zorganizowano uroczystą akademię środowiskową, w której wzięły udział: władze wojewódzkie i miejskie na czele z wojewodą, rektorzy i przedstawiciele organizacji związkowych z wrocławskich uczelni, a także delegacje związków zawodowych z innych uczelni w Polsce oraz delegacje współpracujących z ZNP zagranicznych związków zawodowych.
W latach 1983-1994 zmienił się ustawowy zakres uprawnień związków zawodowych w szkołach wyższych, wynikający z kolejnych ustaw o szkolnictwie wyższym. Przedstawiciele ZNP przestali być pełnoprawnymi członkami organów kolegialnych Uczelni; obecnie uczestniczą oni w posiedzeniach Senatu, Komisji Senackich, Rad Wydziałów i Rad Instytutów jedynie z prawem głosu doradczego.
Działalność ZNP koncentruje się głównie na obronie praw i interesów pracowniczych, sprawach płacowych, bhp i socjalnych. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, ZNP wspólnie z innymi związkami uzgadnia z kierownictwem Uczelni sprawy grupowych zwolnień pracowników, zasady wynagradzania i przyznawania awansów, regulaminy premiowania i nagród oraz zasady gospodarowania i przyznawania indywidualnych świadczeń ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Działalność ZNP zmierza do jak największego złagodzenia skutków utraty pracy przez pracowników, zwalnianych z przyczyn organizacyjnych i ekonomicznych. Ze szczególną troską ZNP w Politechnice Wrocławskiej zajmuje się sprawami nauczycieli akademickich. Występowano przeciw stosowaniu praktyki wielokrotnego zawierania umów o pracę na czas określony z nauczycielami akademickimi płatnymi ze zleceń oraz wypowiadaniu stosunku pracy nauczycielom z przyczyn ekonomicznych. Wielokrotnie postulowano, aby wszyscy nauczyciele byli mianowani na czas nieokreślony. Proponowano także, aby zasady dokonywania ocen nauczycieli akademickich zapewniały obiektywność i uwzględniały warunki pracy nauczycieli. Protestowano przeciwko podwyższaniu pensum nauczycieli przez organy ustawodawcze i Senat Uczelni. Przy każdorazowej waloryzacji wynagrodzeń pracowników szkolnictwa wyższego ZNP dąży do zapewnienia większego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli akademickich. ZNP wielokrotnie zwracał się z pismami protestacyjnymi do prezydenta, sejmu, senatu, premiera oraz do ministerstwa, wskazując na pogarszającą się sytuację materialną pracowników szkolnictwa wyższego.
Działalność ZNP w zakresie ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy polega na sprawowaniu społecznego nadzoru i kontroli warunków pracy oraz na działaniach mających na celu poprawę istniejących warunków oraz wyeliminowanie zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników. Z inicjatywy ZNP w styczniu 1984 roku zorganizowano wybory społecznych inspektorów pracy: zakładowego, 50 oddziałowych oraz 2 grupowych. W 1987 roku przeprowadzono w Uczelni społeczny przegląd warunków pracy. Realizacja wielu wniosków i zaleceń z tego przeglądu przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Wybory społecznej inspekcji pracy na kolejne kadencje odbyły się także w latach 1989 i 1994, a kolejne przeglądy warunków pracy w 1993 roku i 1995 r.
ZNP w Politechnice Wrocławskiej dysponuje głównie środkami pochodzącymi ze składek członkowskich (aktualnie miesięcznie 0,8% wynagrodzenia zasadniczego i 0,3% renty lub emerytury) oraz z działalności statutowej. Środki finansowe pochodzące ze składek są prawie w całości przeznaczane na pomoc socjalną dla członków ZNP i ich rodzin oraz na dofinansowanie do związkowych wczasów i wyjazdów turystycznych.
ZNP udziela swoim członkom pomocy socjalnej w postaci zasiłków statutowych, zasiłków losowych, pomocy rzeczowej dla dzieci. W 1993 roku utworzono dla członków ZNP Fundusz Pomocy Doraźnej, z którego udziela się krótkoterminowych, nieoprocentowanych pożyczek, tzw. chwilówek.
Ważnym zadaniem w działalności ZNP jest zapewnienie pracownikom Uczelni, emerytom i rencistom oraz członkom ich rodzin możliwości korzystania z różnorodnych świadczeń socjalnych oraz rozwijanie nowych form pomocy socjalnej. Na początku 1983 r. realizowane to było przez komisje powołane przez ZNP. W ich skład wchodzili przeważnie członkowie komisji działających w stanie wojennym, (jeżeli wyrazili na to zgodę) bez względu na przynależność do Związku. Decyzją rektora z kwietnia 1983 r. zostały powołane Rektorsko-Związkowe Komisje Socjalne. Status tych Komisji określiło porozumienie zawarte między rektorem i ZNP w lutym 1985 roku. W skład Komisji wchodziło 50% członków delegowanych przez ZNP oraz 50% wybieralnych reprezentantów ogółu pracowników. Po ponownym zarejestrowaniu NSZZ „Solidarność” w 1989 roku, składy komisji były powoływane przez rektora i obydwa związki zawodowe. Rektorsko-Związkowe Komisje Socjalne działały do czasu powołania Przedstawicielstwa Pracowniczego Politechniki Wrocławskiej w październiku 1991 roku, któremu rektor przekazał swoje uprawnienia w zakresie dysponowania funduszem socjalnym i mieszkaniowym. ZNP zachowało ustawowe uprawnienia, ponieważ regulaminy rozdziału świadczeń oraz plany podziału funduszu socjalnego i mieszkaniowego są uzgadniane ze związkami zawodowymi, a indywidualne świadczenia – przyznawane przez zespoły Przedstawicielstwa Pracowniczego – są akceptowane przez związki zawodowe.
ZNP kontynuował współpracę zagraniczną z zarządami związkowymi uczelni i instytucji w Dreźnie, Zittau, Magdeburgu, Weimarze, Berlinie, we Freibergu, w Pradze, Budapeszcie, Gyór, Pecs, Kijowie, Leningradzie i w Tallinie.
Celem współpracy z zagranicą były: wymiana doświadczeń organizacyjnych, wymiana kolonijna dzieci i młodzieży, wymiana miejsc wczasowych dla pracowników Uczelni i członków ich rodzin oraz dla członków ZNP. W latach 1983-1986 z wyjazdów zagranicznych korzystało rocznie około 500 pracowników i 70 dzieci, a w 1989 roku około 750 pracowników i 123 dzieci. W kolejnych latach liczba miejsc zagranicznych zmniejszała się ze względu na zmiany społeczno-polityczne w krajach, z którymi współpracowaliśmy. W 1991 roku wymieniliśmy jedynie 94 miejsca wczasowo-turystyczne. Od 1992 roku ZNP korzysta z zagranicznych miejsc wczasowych i noclegowych w Budapeszcie, Balatonfured, Balatonalmadi, Pradze, Pecu pod Śnieżką, Jachymowie.
Opracowanie: Małgorzata Michalewska, Edward Achtelik